| Processor | Intel Core i3-1215U Processor | |
|---|---|---|
| Display | 15.6 Inch FHD Display | |
| Graphics Card | Intel Iris Xe Graphics | |
| OS | Windows 11 Pro 64-bit | |
| RAM | 8GB DDR4 RAM | |
| Memory | 256GB M.2 ROM | |
| Battery | Non Removable 3-cell Battery | |
| Warranty | 1 Year Warrenty |
| Name | Dell Latitude 3540 |
|---|---|
| Model | Latitude 3540 |
| Price | Tk 106,274 |
| Brand | Dell |
| Type | Laptop |
| Showroom | Click Here |
| Network Type | Realtek Wi-Fi 6 RTL8852BE, 2x2, 802.11ax |
|---|
| Display Type | FHD 60Hz, WVA/IPS, Anti-Glare, 250 nit, NTSC 45%, FHD Camera, WLAN |
|---|---|
| Display Size | 15.6 Inch |
| Display Resolution | 1080 x 1920 Pixels |
| Webcam | VGA |
|---|
| Body Dimensions | Height (front): 0.71 in. (18.1 mm) Height (rear): 0.80 in. (20.4 mm) Width: 14.1 in. (359.0 mm) Depth: 9.4 in. (239.7 mm) |
|---|---|
| Body Weight | 3.99 lbs. (1.81 kg) |
| Body Build | Yes |
| Body Color | Black |
| Operating System | Windows 11 Pro 64-bit |
|---|---|
| Processor | Intel Core i3-1215U |
| Generation | 12th Gen |
| Ram | 8GB DDR4 3200 MT/s RAM |
|---|---|
| SSD Capacity | 256GB, M.2, PCIe NVMe, Class 35 SSD |
| Battery Type | ExpressCharge Capable battery |
|---|---|
| Battery Capacity | 3-cell, 42 Wh, battery |
| Battery Backup | Up to 6 hours |
| Audio | Stereo speakers with Realtek Audio Controller, 2W x 2 = 4 W |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Touch Screen | No |
|---|---|
| WiFi | Realtek Wi-Fi 6 RTL8852BE, 2x2, 802.11ax |
| Bluetooth | Yes, 5.2 |
| USB | External uSIM Card Tray (optional) USB 3.2 Gen1 RJ45 Wedge Shaped Lock Slot Power USB 3.2 Gen1 with PowerShare USB Type-C 3.2 Gen2 with Power Delivery & DisplayPort Universal Audio Jack |
| Made By | USA |
|---|---|
| Other Features | Backlit keyboard with numeric keypad, 99-key |
It works great!
Display: 16.0 Inch FHD Display
Processor: Intel Core i7-1355U Processor
RAM: 16GB LPDDR4x 4266MHz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: Lithium Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD Display
Processor: Intel Core i7-1355U Processor
RAM: 16GB DDR4 3200MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 3-Cell, 41 WHr, Integrated Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch WUXGA IPS Display
Processor: AMD Ryzen 7 7840U Processor
RAM: 16GB LPDDR5 6400Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 3-cell, 51 Wh Li-ion polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 16.0 Inch WUXGA IPS Display
Processor: AMD Ryzen 5 7530U Processor
RAM: 16GB DDR4-3200MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 3-cell 47Wh, Li-Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD Display
Processor: AMD Ryzen 5 7530U Processor
RAM: 8GB DDR4-3200MHz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 3 Cell 45Wh Li-Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 16.0 Inch WQXGA IPS Display
Processor: Intel Core i5-1340P Processor
RAM: 16GB LPDDR5 5200MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4-cell 71Wh Lithium-ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD Display
Processor: Intel Core i7-1355U Processor
RAM: 16GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 3 Cell, 41Wh, integrated Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch HD LED Display
Processor: Intel Core i7-1355U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 3-cell 51 WHr Long-Life Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch FHD Display
Processor: Intel Core i7-1355U Processor
RAM: 16GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 3 Cell, 41 Wh, integrated Battery
Warranty: 1 YearWarrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch FHD Display
Processor: Intel Core i7-1355U Processor
RAM: 8GB DDR5 4800Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 3-cell, 43 Wh Li-ion polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →